Socata TB-9 Tampico
Socata TB-9 Tampico

źródło: wikipedia

Socata TB to seria lekkich jednosilnikowych samolotów tłokowych opracowanych i wyprodukowanych przez francuską firmę lotniczą SOCATA. Litery TB w oznaczeniu oznaczają Tarbes, francuskie miasto, w którym produkowany jest samolot. Samoloty serii TB stały się znane jako „samoloty karaibskie”, ze względu na konwencję nazewnictwa wysp przyjętą dla różnych modeli, chociaż nie są one często widywane w tym regionie.
Wszystkie samoloty (z wyjątkiem TB9) mają śmigło o stałej prędkości. Seria TB stała się szeroko stosowanym samolotem szkoleniowym i turystycznym i jest często wykorzystywana do szkolenia na przyrządach. Są one definiowane przez ich lepsze (i współczesne) dopasowanie i wykończenie oraz rozmiar wnętrza; w porównaniu z innymi czteromiejscowymi samolotami jednosilnikowymi, są stosunkowo przestronne przy 49 cali (124 cm) na ramieniu, plus lub minus . Częściowo wynika to z wyraźnego „zaokrąglenia” kadłuba nad skrzydłem. Dodając rzeczywistej przestronności, boczne okna sięgają daleko do linii dachu, nadając Socatom wrażenie przewiewności. Ze względu na większy kadłub i stosunkowo dużą masę, samoloty serii TB mają niższe osiągi niż samoloty o podobnej wielkości i mocy, ale węższe, a właściciele TB często wymieniają kompromis między prędkością a komfortem.
Czteromiejscowy lekki samolot, napędzany silnikiem tłokowym Lycoming O-320-D2A o mocy 119 kilowatów (160 KM), wyposażony w śmigło o stałym skoku, wyposażony w stałe podwozie trójkołowe.
Paliwo – AVGAS
Masa własna/startowa: 656 kg/1060 kg
Zapas paliwa: 150 l
Długotrwałość lotu: do 6h
Zasięg maksymalny: 1000 km